Hakkımda

İstanbul teknik üniversitesi işletme mühendisliği bölümü mezunuyum. Bilge adam yazılım ve veri tabanı uzmanlığı kursunu 2010 yılında tamamladım. Sydney’de yaşıyorum. Özel bir sektörde raporlama ve analiz üzerine çalışmaktayım.

Excel öğrenmeye başladığım dönemlerde çok fazla türkçe kaynak olmamasından dolayı sıkıntı çekmiştim. Bu web sitesi ile hem türkçe kaynak ihtiyacını karşılamak hem de herkesin ihtiyaç duyabileceği konulara yer vermeye çalıştım.

Sevgiler

Duygu Gundogdu

2016-02-16 20_55_08-lınkedin - Google'da Ara

 

https://au.linkedin.com/in/duygu-gündoğdu-26569a51

 

 

 

Hakkımda” üzerine 78 yorum

 1. Duygu Hanım merhaba,
  Böyle bir siteyi yeni keşfetmiş olmam çok üzücü olsa da en azından şuanda bulmuş olmam benim için çok sevindirici. Bizlerle paylaştığınız bu güzel paylaşımlar için çok teşekkürler. Tüm yazılarınıza bakmak için çok sabırsızlanıyorum. Hepsini uygulamalı göstermiş olmanıza hayran kaldım. Sağlıkla kalın yeni paylaşımlarınızı da heyecanla beklemekteyim. Başarı dolu bir hayat dilerim.

 2. merhabalar duygu hanım,

  gizlenen yada filtrelenen hücrelere veri yapıştırtırken özel git seçeneğinden yalnızca görünür hücreleri tamam deyip yapıştırtırken hata mesajı veriyor. hata mesajında kopyalama alanı ve yapıştırma alanı aynı boyutta olmadığı için yapıştırmıyor. excel 2013 kullanıyorum sıkıntı nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

 3. Hizmetlerinizi takdir ediyorum. Kolay gelsin. Bir soru soracağım sadece yol belirlemek amacıyla. hangi yolu takip etmeliyim soruyorum: Ben 2. sayfada 25 sütunlu ve eklenebilen satırlarım mevcut. 1.sayfada da listbox var. buraya 2.sayfadan aldığım verilerimin üzerine çift tıkladığım zaman bir kutu açılacak ki bunu yapabiliyorum. Mesele bundan sonra başlıyor zaten, bu adet girildikten sonra aldığım verilerin; listboxdaki çift tıkladığım verinin karşısına atamak istiyorum. buna dair bir link veya hangi yolu takip etmeliyimki o veriyi karşısına atamayı yapabilirim. düşey ara gibi şeylerle indis karışık mı kullanılacak. kısa bir yolu var mı?

  emeğinize sağlık.

 4. Duygu Hanım mrb.
  Excelde yapmak istediğim bir detayla ilgili yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
  Aşağıya doğru genişleyen içerik yapmak istiyorum..Ya da alt detay da diyebiliriz sanırım. Tam ismini bende koyamadım. Yer imi veya (+) koyarak maddelendirdiğimiz listede (+) ya basında aşağıya doğru genişleyen içerik yapmak istiyorum. Örnek vereyim;
  AAA diye bir ürünümüz var.Bu hücreye veya sağ tarafındaki (+) ya batığımızda hücre genişleyecek ve AAA ürününün alt ürünleri çıkacak aşağıya doğru.

  Daraltılmış görünüm:
  AAA
  BBB
  CCC

  Genişletilmiş Şekli ise;

  AAA
  a
  aa
  aaa
  aaaa
  aaaaa
  BBB
  b
  bb
  bbb
  ……..
  …….
  ……

  İyi çalışmalar

 5. Duygu Hanım,
  Excel üzerinde çok kısa bir şey sormak istiyorum.
  A1 Hücresinde iki A4 kağıdı uzunluğunda uzun bir yazı var. Her bir satırda belli bir karakter uzunluğundan sonra (Örnek:50 karakter) bir aşağı satıra atlamasını istiyorum. Nasıl yapabilirim?
  Saygılarımla
  Huzeyfe Yaman

   • Merhaba,
    A1 hücresinde uzun bir yazı var. B1’den başlayarak satır satır belirli bir karaktere göre ayıracak.
    Örnek:
    Mevcut:
    Cemal Reşit Rey (25 Ekim 1904, Kudüs – 7 Ekim 1985, İstanbul), Türk Beşleri arasında yer alan Cumhuriyet tarihinin ilk kuşak bestecilerinden, Onuncu Yıl Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü eserlerin yapımcısıdır.

    İstenilen:
    Cemal Reşit Rey (25 Ekim 1904, Kudüs –
    7 Ekim 1985, İstanbul), Türk Beşleri
    arasında yer alan Cumhuriyet tarihinin
    ilk kuşak bestecilerinden, Onuncu Yıl
    Marşı, Lüküs Hayat opereti gibi ünlü
    eserlerin yapımcısıdır.

   • Anladim. Su sekilde cozebiliriz. MID/PARCAAL fonksiyonunu kullanicaz. Oncelikle C1=0 C2=C1+50 seklinde yazip asagiya dogru formulu uzatalim (0, 50,100,150,200 olarak giden bir sutun olacak).
    Ikinci adim: B1 hucresine girilecek formul: = PARCAAL(A1,C1+1,50) yazip formulu asagiya dogru cekelim. B2=PARCAAL(A1,C2+1,50) B3=PARCAAL(A1,C3+1,50) seklinde. Eger metin icerisinde bosluklar var ise formul icerisindeki sabitleri birer arttirmaniz gerekebilir.

 6. Duygu Hanım Merhaba,
  Nerdesiniz? Neden sayfanızı güncellemiyorsunuz? Anlatımınız ve örnekleriniz çok güzel lütfen geri dönün 😦 Bi hatamız mı oldu?

  • Merhaba,
   Çok özür dilerim. Yazıklarınızı bir kaç defa okudum ancak kafam karıştı, yapamadım. Örnek bir dosyayı yukarıda bizim verdiğimiz örnek ile birlikte benim e-posta adresime gönderebilir misiniz?
   İlginiz ve dğerli yardımınız için çok teşekkür ederim.

   • Huzeyfe Bey maalasef o sekilde yardimci olamiyorum. Bir kisiye mail uzerinden destek olunca diger site uyesi arkadaslar da sorularini paylasmak istiyor. Maalasef hepsine yetismem mumkun degil, kimseye haksizlik olmamasi icin mail uzerinden soru cozumunu simdilik kaldirdim.

   • Sayın Duygu Hanım,
    Özverili yardımlarınız ve samimi ilginiz için çok teşekkür eder, saygılar sunarım.
    Kolay gelsin,

   • Merhaba Huzeyfe Bey,
    Duygu Hanımın çözümünü ben bir dosyada uyguladım, mail adresinizi verirseniz mail atayım size, tabi Duygu Hocamın affına sığınarak,

 7. DUYGU HANIM ÇOK TEŞEKKÜRLER SAYENİZDE BİLGİLENDİK.
  ÇEVRENİZDE BÖYLE İNSANLARIN YETİŞMESİ DİLEĞİYLE

 8. Duygu Hanım Merhaba,
  İşimle ilgili ne zaman bir sorum olsa hemen sitenize girip aradığım her şeyi güzel bir anlatımla bulabiliyorum. Emekleriniz için çok teşekkürler.

 9. Duygu hanım bir aktarım için etada bir form oluşturuyoruz mail attım baka bilirmisiniz
  teşşekkürler

 10. Merhabalar, ben iş yerindeki cihazların detaylı bilgilerini yazıyorum. Bunu yaparken de bakım kartı açmak istiyorum. Fakat farklı türden cihazlar olduğu için özellikleri de değişkenlik gösteriyor ve bu özellikleri bakım kartına aktarırken cihaza göre ayıklayamıyorum. Elimde örnek dosya mevcut gönderebilirim.

 11. Duygu Hanım merhaba,
  Bir memnuniyet anketi uygulaması yapmak istiyorum ancak istatistik, spss kullanımı gibi bilgilerim oldukça zayıf. Bu nedenle excel kullanarak yapmak niyetindeyim. Anket verilerini excele girdikten sonra, bütün ankete katılanların memnuniyet yüzdelerini hesaplamak ve grafiğe dökmek sorun değil ancak; “Ege bölgesinde çalışan muhasebe departmanında çalışan kadın çalışanların 1. soruya verdikleri cevaba göre memnuniyet hesaplaması” gibi daha komplike hesaplama ve grafik işlemleri için nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Hızlı bir analiz yolu arıyorum.
  Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

 12. Merhaba blogunuzu çok yararlı buldum. Güzel bilgiler içeriyor lakin benim bir problemim var. Bunun için size mail attım yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 13. benim sorum, Uzun sayılar Excel’de hatalı görüntüleniyor, 1.21212E+31 gibi, Excel‘de standart olarak bir hücreye en fazla 15 basamaklı sayı girilebiliyor, bunu nasıl arttırabiliriz, metin olarak girilebiliyor ama sayısal işlem yapılamıyor

 14. iyi günler;
  excel hazırlanan bir checkist te (tablo ; satırlatda kontrol edilen birim, sütunlarda kontrol günü şeklinde) kontrol günlerin o ayın sadece çarşamba , cuma ve pazar günleri olarak sıralı tekrarlamasını istiyorum fakat nasıl yapacağım hakkında fikrim yok.
  ( 1,3,5,8,10,12,15,17,19,22,24,26,29,31 gibi) yardımcı olabilirseniz beni çok sevindirirsiniz.

 15. Birileri internetten oradan burada topladığı ( yüksek ihtimal buradan da almıştır ) excel dosyaları para ile satarken sizin böyle paylaşım yapmanız sevindirici. Teşekkürler.

 16. Merhabalar elimde iki liste mevcut 1 satır üzerinde 4 bilgi mevcut örneğin isim tarih adet ve model kodu sütundaki satır sayısı 3000 civarı bu iki listeyi karşılaştırmak istiyorum olanlara var olmayanlara Yok gibi düşeyara denedim 4 kriter olduğu İçin hata alıyorum. Bilgilendirmenizi bekliyorum

 17. Merhaba,

  A B C
  95% 10 122%
  96% 20 126%
  97% 30 139%
  100% 40 79%
  120% 50 120%
  130% 60 110%

  C Sütunundaki bilgiyi A da arattırıp B de ki karşılığını yazacak, ancak C deki değer belirli bir aralıkta ise B deki değeri yazmalı, örnek olarak ; eğer C deki değer %94.50 ve %95.49 aralığında ise 10 , %95.50 ve 96.49 aralığında ise 20 yazmalı. Yardımlarınızı rica ederim.

  • Aralik mantigini daha net anlamak adina soruyorum C deki deger 105 ise B deki hangi degeri yazmali ya da 129 ise B deki hangi deger gelmeli?

   • Onun karşılığını biz değişken olarak yazacağız “x” rakam diyebiliriz, önemli olan
    %94.50 ve %95.49 aralığında ise 10 , %95.50 ve 96.49 aralığında ise 20 yazdırmak.Aralık Mantığı sabit olacak noktadan sonra sırasıyla %x.50 ve %y.49 olacak. Bu prim sistemi ve hedefe göre gerçekleşen satış rakamı değişken ve virgülden sonra uzun bir rakam olacak.Mesela Satış elemanın hedefi 155.000 olsun gerçekleşen satışı 188.255 olsun başarı burda %22 oluyor rakamsal değer “1.21648606451613” oluyor.Yardımlarınızı rica ederim.

  • FORMUL

   Burada Iferror fonksiyonu ile Vlookup'un hata verdiği durumlarda (yani aranan değer A listesinde yok ise) if ile ikinci duruma geçmesini sağladık. formüldeki "Diğer" kısmı yerine siz istediğiniz koşulu yazarak formülü uzatabilirsiniz.
   istediğiniz çözümü sağlıyor mu?
   teşekkürler
   Duygu

   excel

   • Duygu Hnm aynı formülü aynı görünümle uyguladım formül hatası veriyor işaret ettiği yer C2. Adresinize excel i göndersem ilgilenir misiniz? Teşekkürler.

 18. Duygu Hanım Merhaba,

  Excel’de dilimleyici kullanarak bir satış dashboard u hazırladım, grafiklerde sadece ilk 10 öğeyi gösteriyorum (ilk 10 ülke, ilk 10 kategori) fakat kullanıcı detay görmek istediğinde ilk 10 öğe kuralı bozuluyor, nasıl bir şey yapabilirim?

 19. Gerçekten çok faydalı ve açıklayıcı bilgiler veriyorsun. Dosya paylaşma fikrin çok iyi. Eline emeğine sağlık. Devamını bekliyor ve seni takip ediyoruz. İyi çalışmalar.

 20. Merhaba,
  Şimdiye kadar böyle bir problemim yoktu ama hazırladığım tablonun altına imza yeri açacağım zaman problem oluyor.
  Yeni hazırlayacağım tabloyu elde edebilmek için önceden hazırlanmış bir tablodan kopyala yapıştır şeklinde kullandım. Tablonun altına imza yerleri açacağım zaman problem oldu. Şimdi resim atayım. Önceden kopyaladığım C sütunu geniş olduğundan tablonun altına hazırlayacağım imza yeride uzun oluyor. hazırlanmış tabloda oynama yapmadan bu sütunu nasıl dilimleyebilir veya nasıl bölebilirim. bu işi bilen bazı arkadaşlar yardımcı olamadı.

  isterseniz örnek belge fotosu gönderebilirim.

 21. Çalışma ve fazla mesai saatlerimizi takip etmek istiyoruz, web de bulduklarımız ihtiyaçlarımızı karşılamıyor hep bir yerler eksik kalıyor
  bu konu ile ilgili yapmış olduğunuz bir çalışma varmıdır varsa bizimle paylaşır mısınız
  şimdiden teşekkür ederiz

 22. Merhaba,

  Harici bir yazılımdan excel tablosuna sayısal verileri aktarmaya çalışıyorum. Fakat harici yazılımın sayı basamaklandırması yanlış.
  Örnek verecek olursam “1.700,50” -> “Bin yediyüz tl elli kuruş” gibi bir para birimi : “1,700.50” olarak yazılmış. (Virgül ve noktaların yerleri yanlış)

  Bu nedenle excelde verileri toplayamıyor veya oranlayamıyorum. Özel hücre biçimlendirme örneklerini inceledim fakat bir sonuca ulaşamadım. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

  İyi günler.

  • Merhaba bu durum icin en kolay cozum nokta ile virgulun yerini degistirmek olacak. Adimlarsak ctrl+h virgulleri kaldirin. Ardindan yine ctrl+h nokta yerine virgul yazin. Duzelecektir.

  • Dosya, Seçenekler,Gelişmiş Sistem ayraçlarını kullan tik ini kaldırıp ondalık ve binlik ayraçlarını değiştirip gelen rakamları 1 ile çarptırarak özel olarak değer yapıştırırsanız düzelir. Daha sonra Dosya,Seçenekler, Gelişmişten sistem ayracını kullan tiki işaretlenmelidir.

 23. İyi günler,
  Bir tablom var artışın pozitif/olumlu olarak algılandığı tabloda yeşil oku kullanırken, artışın negatif olarak algılandığı veriler geldiğinde ok yönünün ters şekilde olmasını istiyorum. Aslında tek veri olsa işlemi tersine çevirmek kolay ancak tablo dinamik yani düşeyara’ ile oluşturulmuş bir tablo ve yukardan veri değiştirildiğinde bazı kalemlerde artış pozitif iken simge kümesi doğru çalışıyor ancak başka veri seçtiğimizde yani pozitif artışın negatif olduğu veri geldiğinde simge kümelerinin ters mantık çalışması gerekiyor. İşte sıkıntım burada, Şöyle bir çözüm denedim ama pek başarılı olmadı:

  Düşeyara’ ile getirdiğim ana değer ‘eğer’ ‘Takip Kredileri’ ise hücrenin kendi değerini al, diğer değişkenlerden biri ise -1 İle çarpılmış değeri getir. Dolayısıyla biçimlendirmeyi terse çalıştıramadığım için sayıları ters çevirmeyi deniyorum, Bu sütunda yalnızca göstermek istediğim ortalamanın altında ve üstündeki değerlei simge ile vurgulamak. Ancak bu mantık da tam olmadı,,

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  (Somutlaştırmak adına Excel çalışmasını gönderebilirim..)

 24. Merhaba excelde grafik güncellemeyle ilgili sıkıntı yaşıyoruz internetten araştırdım grafiğin veri kaynagındaki bilgiler güncelleniyor ama grafik üzerinde güncellenmiyor sorun ilgili yardımcı olabilir misiniz ?

  • Yeni eklediginiz data eskisine gore daha fazla satir kapliyor olabilir ve grafik alani icine girmiyordur. Ornegin eski data 500 satirdir ve grafik buraya kadr ki degerleri alir. Yeni data 1000 satirdir ancak grafik eski datadan olusturuldugu icin hala ayni alani kapsar. Grafik uzerindeyken sag tik, select data/veri sec yapip hucre araligini kontrol edebilir misiniz?

  • Bahadır bey,
   Pivot tablo üzerine gelin/pivottable araçlarında çözümle kısmına gelin.
   aşağıda veri kaynağını değiştire tıklayın,acılan kutu veri kaynağını değiştir sekmesini tıklayın,açılan tabloda tablo/aralık kısmını silin ,veri tablonuza gidip A SUTUNUNDAN İSTEDİĞİNİZ HARFE VERİYE KADAR GÖTÜRÜN BIRAKIN,tamam demeniz gerekli bu aşamada.
   aynı yerde veri /tümünü yenile seçip tıklaman yeterli.
   şimdi grafik tablonu oluşturdupun kısma gelelim.
   kontrol edin tamam mı değil derseniz ;A SUTUNUNDAN İSTEDİĞİNİZ HARFE VERİYE KADAR GÖTÜRÜN BIRAKIN kısmı tekrarlayın.
   yapamaz iseniz
   yucelkahraman@gmail.com adresine atın yardımcı olayım.

 25. Merhabalar Duygu hanım Excelde çalıştığım bir dosyayı açmaya çalıştığımda şöyle bir hata ile karşılaşıyorum ” Dosya biçimi veya dosya uzantısı geçerli olmadığından Excel ” Dosya ismi ” -.xlsx’ dosyasını açamıyor. Dosyanın bozuk olmadığını ve dosya uzantısının eşleştiğini doğrulayın ” şeklinde bu konuda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • merhaba,
   Sunu deneyebilir misiniz? Bos bir excel sayfasi acin dosya(file), ac(open) gelin ve bozuk dosyayi bulundugu klasorden secin ac(open) tusu altindaki listeyi acin ve listenin en altindaki ac ve tamir et(open and repair) komutunu tiklayin.

   • Merhabalar Duygu hanım verdiğiniz cevap benim sorunumla eşleşmiyor. xlsx hatalarını ” Open and Repair ” ile çözemezsiniz. Bunu çözecek programlar var piyasa excell recovery tarzında hani belki siz daha iyi bir program biliyorsunuzdur diye sordum..

 26. Merhaba, resimdeki excel dosyasını açtığım zaman o günkü satırın renkli olmasını istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 27. Çalışmalarınız ve emeğiniz için çok teşekkür ederim. Her fırsatta sitenizin tanıtımını yapmaya çalışacağıma söz veririm. )))

 28. Gerçekten faydalı bir site, Türkçe açıklamalı bu seviyede sayfa maalesef çok az, umarım paylaşımlarınız fırsat buldukça devam eder.

  Saygılarımla…

 29. Duygu hanım,
  Tekrar merhaba.
  Yukarıda dediklerinizi uyguladım,teşekkür ederim.
  Sizden bi konuda daha yardımınıza ihtiyacım var.
  Erp sisteminden alış,satış,şubeler arası transferler sevkler hepsini tek seferde rapor çekebiliyorum.
  Burada yapmak istediğim Hammadde-Yarı mamül-Mamül eşlemesini yapan excelde Pivot yapmak istiyorum.
  Sadece veri kısmını yenilemek diğer kısımlarda miktar, tutar maliyet kısmını oluşturmak.
  Bu konuda yardımlarınızı bekler,çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 30. Duygu Hanım Merhabalar,

  Hazırladığınız bu bilgiler için size şahsım adına çok teşekkür ederim.Bu bilgiler inanın bizlere Excel de sıkıştığımız yerde yardıma koşuyor tekrar emeğinize ve ellerinize sağlık

  Sevgi ve Saygılarımla,

 31. Duygu hanım formül çalıştı ama doğru günlerde doğru sayıları vermiyor. excel dosyasını göndersem nasıl olur. sayfada dosya gönderme sistemi galiba.Teşekkürler

 32. bir konuda yardıma ihtiyacım var. ayın pazartesi çarşamba ve cuma günlerine 4 puan salı ve perşembe gününe 3 puan vermek istiyorum. formül hata veriyor. yardımcı olur musunuz.

  • merhaba,
   Burada kullanacağımız formül bize haftanın herbir gününe bir sayı atayan HAFTANINGÜNÜ(TARİH;2) foksiyonu olacak. Noktalı virgülden sonra 2 yazmamın sebebi sayı atarken pazartesi ile başlar, pazartesi 1 salı 2 … pazar 7 olarak bitirir. Şimdi formüle bakalım:
   türkçe:
   =EĞER(YADA(HAFTANINGÜNÜ(A1;2)=3;HAFTANINGÜNÜ(A1;2)=5);4;EĞER(YADA(HAFTANINGÜNÜ(A1;2)=2;HAFTANINGÜNÜ(A1;2)=4);3;0))
   ingilizce:
   =IF(OR(WEEKDAY(A1;2)=3;WEEKDAY(A1;2)=5);4;IF(OR(WEEKDAY(A1;2)=2;WEEKDAY(A1;2)=4);3;0))

 33. Merhaba,
  Güzel çalışmalarınızı 30 dakikamı kendimi geliştirmek adına titizlikle inceliyorum.
  Excel ile yaptığınız çalışmalarınızda versiyon belirtmenizi rica edeceğim.
  Her versiyonda sizdeki özellikler kullanılan office programında bulunmayabiliyor ya da ek paket veya güncelleme yapmak gerekebilir.
  Farklı Dataları Aynı Pivot Table da Birleştirme konunuzda;linkiniz aşağıdaki;
  (https://excelyardim.wordpress.com/2015/01/30/farkli-datalari-ayni-pivot-table-da-birlestirme/)
  Ben 2010 office kullanıyorum.Pivot u oluştururken;
  bu verileri veri modeline ekle bu menu cıkmıyor.
  Farklı yöntemler denesemde bir türlü başaramadım.
  Powerpivot da kullanmaya basladım .Maliyet konusunda uzmanlaşmak istiyorum.Ciddi yol aldım.Pivotları oluşturabiliyorum.
  Birbiri içinde cıkartma kaydırma işlemleri yapabiliyorum.
  Farklı bilgiler ile yararlı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
  Yukarıdaki konu hakkında yardımlarınızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

  • Merhaba,
   Linkini gönderdiğiniz konuyu anlattığım biçimde yapmak için excel 2013 e ihtiyacınız var. Ancak ben size 2010 da kullanabileceğiniz farklı bir yöntemi açıklamaya çalışacağım. Öncellikle ilgili çalışma kitabı açık iken CTRL+ D ye ve sonrasında da P ye basın. Karşınıza bir wizard çıkacak burada 3. sekmeyi şaretleyin- Multiple consodilation ranges. ardından gelen sekmede ikinci kısmı yani “i will create the page field” i seçin. karşınıza sizin istediğiniz tabloları seçip özet tabloya eklemeniz için yeni bir alan çıkacak. Burada istediğiniz tablo alanını seçtikten sonra ADD-EKLE tuşuna basın, ikinci tabloyuda aynı şekilde seçip ekleyin. Yukarıdaki konuda gördüğünüz şekilde birleştirilmiş özet tablo görüntüsüne ulaşacaksınız. iyi çalışmalar.

 34. Merhabalar mumunuzdaki ışıktan mumlarımızıda aydınlattığınız için minnettarım. Umarım ışığınız hiç eksilmez.
  Sevgi ve hürmetle

 35. Duygu Hanım iyiki varsınız, sayenizde işlerimizi daha hızlı ve kaliteli şekilde yapıyoruz.
  Teşekkürler,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s