Düşeyara ile aranan değerin max/min karşılığını getir


Sadece Duseyara/Vlookup kullanarak aranan degerin tablodaki max. karsiligini getirmek maalesef mumkun degildir. Bu konuda boyle durumlarda kullanabilecegimiz alternatif formulleri ve ipuclarini gorecegiz.

Asagidaki tabloda her bir bisiklet cesidinin max satis adetlerini sari, min satis adetlerini ise kirmizi ile belirttim. Ana tablo uzerindeki max/min satislari isteyen tabloyu dolduralim.

vlookup

1.Max/Min Formullerini Kullanarak:

Max satis adedi: Burada kosullu bir max fonksiyonu kullandik. Bu bir dizi formuludur, formulu yazdiktan sonra ctrl + shift + enter demeyi unutmayin.

{=MAX(IF(A2=$A$7:$A$21,$C$7:$C$21))} = A7:A21 hucre araliginda yani ana tabloda A2-vintage bisiklet’e esit olan satirlari bul, bu satirlar icerisinde C7:C21 sutunundaki Maximum degeri getir.

vlookup2

Min satis adedi: Burada kosullu bir min. fonksiyonu kullandik. Bu bir dizi formuludur, formulu yazdiktan sonra ctrl + shift + enter demeyi unutmayin.

{=MIN(IF(A2=$A$7:$A$21,$C$7:$C$21))} = A7:A21 hucre araliginda yani ana tabloda A2-vintage bisiklet’e esit olan satirlari bul, bu satirlar icerisinde C7:C21 sutunundaki Minimum degeri getir.

vlookup3

Not: Dizi fonksiyonu ile kosullu min ve max formulleri ile ilgili detayli konu anlatimina buradan ulasabilirsiniz.

vlookupmax
Tum min ve max degerler geldi.

2.Tabloda siralama yaparak Duseyara formulu ile:

Bu cozumde Duseyaranin asagidaki ozelliginden yararlanacagiz. Cok tavsiye ettigim bir kullanim degildir ama yine de aklinizda bulunsun.

Düşeyara tabloda yukarıdan aşağıya aramaya başlar. Aynı değer 2 defa geçiyorsa yukarıdan aşağıya doğru ilk bulduğu değeri getirir.

Ana tabloyu once bisiklet isimleri sonra satislara gore buyukten kucuge siralayalim.

vlookupmax2

Tum maximum degerler her cesit icin en ustte olacak sekilde siralandi. Simdi normal duseyara formulu uygulayalim. Max satislar geldi.

vlookupmax3

 

 

 
Dikkat: Ancak tablodaki siralama degisirse bu formul bozulcaktir. Bu nedenle bu formulu kullandiktan sonra hucreleri formulden kurtariniz. Min degerleri bulmak icin de ayni sekilde siralamayi kucukten buyuge siralamaniz gerekecektir.

excel dosyasını indirmek için tıklayınız:

Vlookup_max_value

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s