Veri Tablosu (Data Table)


Bugün Veri/Data sekmesinde yer alan Durum çözümlemesi/What if Analysis içerisindeki son basamak olan Veri Tablosu/Data Table konusunu anlatmaya çalışacağım. Veri tablosu kullanım olarak senaryo analizine benzer ancak senaryo analizinden farklı olarak sonuçları bir liste şeklinde daha hızlı elde etmemizi sağlar.

Önce örneği anlamaya çalışalım:

Elimizde 100 adet ürün var bu ürünlerin %60 ını ilk fiyat olan 50 tl den, geri kalan %40 ını ise indirimli fiyat olan 30TL den sattık. Toplam kazancımız ne olur?

toplam kazanç= 100 * %60 *50 TL + 100 *%40 *30TL = 4200TL

datatable

1.adim: Bir matris tablosu oluşturup farklı satış oranlarında ve indirimli fiyatlarda yeni kazancımızın ne olur bulmaya çalışacağız.

datatable

Bu formülde farkli indirimli fiyatlari C10:F10 sütununa yazdık, ilk fiyattan satılan ürün % sini ise B11:B14 satır araligina yazdık. Bunlar değişecek değerler, analiz yaparken bunlar dışındaki değerleri sabit tutacağız. Toplam satilan urun adedi ve indirimsiz ilk fiyat sabit.

2.adim: Tum tablo secili iken,Veri (data) kısmına gidelim, burada Durum çözümlemesi (What if Analysis ) sekmesini açalım ve en alttaki veri tablosu (data table) komutuna tıklayalım.

datatable

3.adim :Satirdaki degelerim farkli indirimli fiyatlar yani B6 hucresi, sutundaski degerim ise farkli satilan urun oranlari yani C5 hucresi.

datatable3

4.adim: Farkli indirimli fiyatlar ve satis oranlarina gore toplam kazac matrix tablomuz hesaplandi.

datatable2

excel dosyasını indirmek için tıklayınız:

datatable

Reklamlar

Veri Tablosu (Data Table)” üzerine bir yorum

  1. Merhaba Duygu Hanım,
    İlgili tabloda bence küçük bir sıkıntı var şöyleki; indirimli fiyat satış yüzdesini hep %40 alıyor bu nedenle oluşan tabloda hatalı oluyor, yani C6 hücresindeki formül “=100%-C5” şeklinde olmalı kanımca, bu şekilde yaptığımda düzeldi değerler efendim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s